Ugrás a fő tartalomra

Rick Rubin: A kreatív folyamat

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás, mint életmód

„Ebben a könyvben semmi sem bizonyított. Azt tükrözi, amit megfigyeltem: nem annyira tényeket, inkább gondolatokat. Egyes ötletek talán visszhangra találnak benned, mások meg nem. Pár talán felébreszt olyan belső tudást, amiről elfeledkeztél. Használd, ami segít. A többit engedd el. Minden egyes ilyen pillanat további kutatásra ösztönöz: nézz mélyebbre, közelíts rá vagy távolodj el tőle. Nyiss utat a lehetőségeknek egy új létezési módhoz.” Így kezdődik a világhírű kultproducer kreativitásról szóló könyve, annak az embernek a könyve, aki oly sok zenésznek segített rátalálni önmagára, saját hangjára, egyéni kreatív útjára. Rick most ezt az utat másoknak is megmutatja.
A Hagrid-kinézetű producer már fizimiskájával is azt sugallja: lépj vissza egy természetesebb, befogadóbb, az univerzum titkaira és az ártatlanságra nyitottabb létezései formába. Úgy találj, hogy nem keresel. Legyen mindenre antennád, anélkül, hogy szándékosan be akarnál fogni jeleket. Légy kreatív, és engedd meg magadnak, hogy megvalósuljanak az ötleteid.
Akár művészek vagyunk, akár nem, kreativitásra szükségünk van. Ez a könyv egy kreatív elme bölcsességeit sűríti ragyogó olvasási élménnyé, hogy mindannyiunk számára közelebb hozza az élethosszig tartó folyamatos teremtést. A háromszoros Grammy-díjas zenei producertől, aki mestere annak, hogy megmutassa az embereknek saját kreativitásuk forrását, egy gyönyörűen kidolgozott, sok éven át érlelt könyv érkezik, amely ugyanazt a mély bölcsességet kínálja mindannyiunknak. „Elhatároztam, hogy írok egy könyvet arról, mit kell tenni ahhoz, hogy nagyszerű műalkotást hozzon létre valaki. Ehelyett kiderült, hogy ez a könyv arról szól, hogyan kell élni, létezni.”
Rick Rubin nagy sikerrel dolgozott már együtt a Beastie Boysszal, a Red Hot Chili Peppersszel, a U2-val és Adele-lel is, de leginkább arról ismert, hogy képes olyan teret teremteni, ahol a legkülönbözőbb műfajú és hagyományú művészek megismerhetik, kik is ők valójában. Segít az embereknek túllépni önmaguk által támasztott elvárásaikon, hogy újra kapcsolatba kerülhessenek az ártatlanság állapotával, amelyben igazán jó alkotni. Az évek során, miközben alaposan átgondolta, honnan származik a kreativitás, megtanulta, hogy művésznek lenni nem konkrét eredményekről szól, hanem a világhoz való viszonyról. A kreativitásnak mindenki életében ott van a helye, és erre a helyre ezzel a könyvvel könnyű rátalálni.

(21. Század Kiadó)


Rick Rubin mesteri módon segít az embereknek abban, hogy kapcsolatba kerüljenek saját kreativitásuk forrásával. Ebben a csodálatosan míves könyvben az évek során felgyülemlett bölcsességét osztja meg olvasóival. „Impresszív, lelkesítő mű a kreativitásról, az alkotásról, a művészek mindennapjairól. Minden író, minden művész számára szívet melengető olvasmány lesz, amely arra indítja őket, hogy újult erővel vessék bele magukat a munkába. Elképesztő teljesítmény: irányadó, ihletett és ihlető szöveg.” —Anne Lamott. „Eredetileg arról akartam írni, hogyan készítsünk minél nagyszerűbb műveket. De végeredményben arról szól a könyv, hogyan éljünk.” — Rick Rubin.

Sok híres zenei producer ismertsége arra épül, hogy létrehozott valamiféle karakteres hangzást, amelyet egy adott korszakhoz kötünk. Ellenben Rick Rubin egy közeget teremt meg, amelyben mindenféle műfajban alkotó, mindenféle hagyományba tartozó zenészek képesek arra összpontosítani, pontosan kik is ők, és mit kell nyújtaniuk. Rick rendszeresen segített az előadóknak túllépni saját várakozásaikon, hogy önkéntelenül felszabadítsák a bennük rejlő ártatlanságot, és ezáltal elkerülhetetlenné váljon a meglepő dolgok születése.

Rubin az évek során ráébredt, mi tesz jót a kreativitásnak és mi nem; felismerte, hogy művésznek lenni nem egyes konkrét teljesítményeken múlik, hanem inkább azon, hogy az ember milyen viszonyt alakít ki a világgal. A művész által bejárható útnak mindannyian nekivághatunk. A kreatív folyamat élményszerű, jótékony tudást tartogat, egy élet munkáját sűríti magába. Megtudhatjuk belőle, miként állítsuk szolgálatunkba a kreativitás pillanatait, perceit, óráit, napjait – azt a felvillanyozott, magasztos állapotot, amelyhez egyre közelebb juthatunk, amely egész életünkre kiterjedhet.

Rick Rubin (1963) amerikai lemezproducer. A Def Jam Recordings társalapítója, az American Recordings alapítója, a Columbia Records korábbi társelnöke. Sok egyéb előadó mellett a Beastie Boys, a Run-DMC, a Public Enemy, LL Cool J, a System of a Down, a Metallica, a Slayer, a Red Hot Chili Peppers, a Strokes és a Weezer producere. „Az elmúlt húsz év legfontosabb producere” (Music Television, 2007). A Time magazin „A világ száz legbefolyásosabb embere” listáján is szerepelt. 

 

Rick Rubin: A kreatív folyamat, Fordította Pék Zoltán, 21. Század Kiadó, 2023

https://21.szazadkiado.hu

 

 

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sally Rooney: Hová lettél, szép világ

Sally Rooney: Hová lettél, szép világ Kevesen mondhatják el magukról, hogy mindössze harmincévesen világszerte ismert írók, de Sally Rooney egyike ezeknek a szerencséseknek. A Baráti beszélgetések és a Normális emberek című bestsellerek szerzője szeptemberben jelentkezik új regényével, a Hová lettél, szép világ gal, amely ezúttal is a milleniálok szerelmi életével, társadalmi- és egzisztenciális problémáival foglalkozik. Sally Rooney szó szerint berobbant az irodalmi életbe, nevét Donna Tartt és Zadie Smith mellett emlegették, de megkapta a Snapchat generáció Salingere címet is, ami amiatt is ironikus, hogy Sally Rooney konzekvensen elzárkózik a közösségi média használatától. Őt nem fogjuk megtalálni Instagramon, hogy belessünk a dolgozószobájába, a Twitterről is törölte magát néhány éve, ahogyan a TikTok pár perces videóiban sem fogjuk viszontlátni. Pedig igény lenne rá. Világhírt meghozó könyve, a Normális emberek szó szerint Instagram sztárrá lett, hála a külföldi bookstagrammerekn

Marie Aubert: Felnőtt emberek (részlet)

Marie Aubert: Felnőtt emberek (részlet) Két héttel ezelőtt Göteborgban jártam, egyedül mentem, vonattal utaztam, szállodában aludtam, és reggel átsétáltam a néhány utcatömbnyire fekvő termékenységi klinikára. Úgy nézett ki, mint bármelyik kórház, csak szebb volt, és világosabb, nagy cserepekben jukkapálmák sorakoztak, a falakon pedig anyákat és csecsemőket, madarakat és tojásokat ábrázoló, megnyugtatónak szánt képek lógtak. Az orvost Ljungstedtnek hívták, a rendelője az utca túloldalán álló edzőteremre nézett, láttam a súlyokat emelgető és futópadokon gyalogló embereket. Az orvos svédül ejtette ki a nevemet, nem Idának, Eidának hangzott, az i hang valahonnan a torka mélyéről jött, közben a billentyűzetet pötyögtette, és rám se pillantott. Gyorsan elmagyarázta az eljárást, a menstruációs ciklus mely pontján kell elkezdeni a hormonkezelést, hogyan szívják le a petesejteket, ma csak a nőgyógyászati vizsgálatot végzi el, mondta, és vért vesznek a további vizsgálatokhoz. – Manapság roppa

Ingmar Bergman: Munkanapló I. (1955–1974) (részlet)

Ingmar Bergman: Munkanapló I. (1955 – 1974) (részlet) 1971 Ingmar Bergman megnősül (ötödször és utoljára), feleségül veszi Ingrid von Rosent. Amikor nem Fårö szigetén élnek, egy stockholmi lakásban laknak egy új házban a Karlaplanon. A Drámai Színházban megrendezi Lars Forssell Show című darabját. A munkanaplóban továbbra is a Suttogások, sikolyok a téma. Március 24. Átolvastam, amit eddig írtam a Suttogások ról. Bizonyos kérdéseket azóta világosabban látok, de az alapelképzelésem nagyjából változatlan maradt az utolsó bejegyzésem óta. A témát mindenesetre éppolyan vonzónak érzem, mint azelőtt. Azt hiszem, eddig a következőket sikerült összerakni: Idős anya, ágyban fekvő beteg, halálán van, rákos, bűzlik, fél, élni akar, hol jobban, hol rosszabbul érzi magát, nagy, elhízott test, reszket az élettől és a félelemtől, de nagy erő van benne. Március 28. Visszatértem Fårőre néhány, Ingriddel töltött tartalmas nap után. Különösen tegnap kerültünk egymáshoz nag