Ugrás a fő tartalomra

Maddie Mortimer: Káprázatos testünk térképe

Mindenki érintett valamilyen formában a rákkal kapcsolatban. Körülvesz minket, mégsem tudunk róla semmit. Maddie Mortimer könyvével ez most megváltozik. Az írónagyapától és íróanyától származó brit szerző újító formában és stílusban, ismeretterjesztő alapossággal látott neki, hogy feltérképezze testünk titkait: ébredését, tündöklését és hanyatlását. A szerző heteket töltött kiterített anatómiai atlaszok és orvosi lexikonok fölé görnyedve, hogy a legpontosabban tárja fel, mi megy végbe bennünk: a serdülőkor szexuális virágba borulásától kezdve, a felnőttkori szerelem és szülőség testi vágyain át, a rák növekedéséig a szervezetben.

Maddie Mortimer saját anyja halálát is megénekelte e történetben, szó szerint is, hiszen a műfajokat összemosó szöveg néhol versszerű, néhol operai, burleszk-jelleget ölt, időnként pedig a főszereplőben növekvő rák horrornaplója, aki úgy bámul ki a testből a családtagokra, mint ahogy más az otthona ablakából tekint ki a járókelőkre. A szöveg a szabadversek szellemes líráját idézi, miközben a pop-kultúra számos filmes és zenei elemét emeli be a történetbe olyan természetességgel, mintha chipset és gumicukrot rágcsálva olvasnánk Elliot vagy Plath verseit.

Milyen gyász- és harcfázisokon megy keresztül egy rákos? Mennyire stigmatizálja a családját is a betegsége? Milyen illata van egy betegnek közvetlenül kemó után? Hogyan reagál a mellet taperoló férfi, ha egy mellétől megfosztott nő kerül a „keze ügyébe”? Miért nem akar a beteg anya kiskamasz lánya egy idő után áthívni magukhoz barátnőket vendégségbe? Ugyanúgy megkívánja a férje a rákos asszonyt, mint azelőtt, és milyen ilyenkor szexelni? Mennyire zavarja a beteg nő kiskamasz lányát, hogy hullik az anyja haja, nem lett tesója, mondván, hogy kiújulhat a rák? Zavarba ejtő kérdések a rákkal kapcsolatban, melyekre felszabadító válaszokat kapunk.

Mégis kijelenthető, hogy ez a könyv nem csak a rákról szól. Hanem a felnövésről: a szerelemhez, a szeretethez, a saját életünkhöz vagy halálunkhoz. Arcpirító őszinteséggel és humorral mond el mindent a testről, testiségről, miközben az utóbbi évtizedek egyik legfelemelőbb regényévé válik. Mindenkinek kötelező elolvasni, aki érintett vagy a segítő szakmában dolgozik. Vagy csak kíváncsi arra, hogyan lehet a legnagyobb szeretettel és életigenléssel beszélni az elmúlásról. A Booker Prize hosszú listás regénnyel kapcsolatban sokan jegyzik meg, nagy kár, hogy nem lett rövidlistás vagy nyertes. Mint ahogyan azt is, hogy bár tartottak a kötettől a téma miatt, nem bánták meg, hogy elolvasták, mert az utóbbi évtizedek egyik legjobb könyve. A virtuóz nyelvi kreativitással megírt szöveg Szűr-Szabó Katalin briliáns fordításában látott napvilágot.

(21. Század Kiadó)



Lia testében növekszik valami rosszindulatú és kárörvendő, bentről kifelé teszi magáévá az életét. Alakváltó. Katasztrófaturista. Utazgat fel-alá a teste csatornáin és a partok mentén. Terjed. A testünkön minden nyomot hagy. Amikor egy hirtelen diagnózis felforgatja Lia mindennapjait, a múlt és a jelen közötti elválasztóvonal szertefoszlik. Mélyen eltemetett titkok ébredeznek. A hang, amely áldozatra éhesen portyázik a testében, átveszi a történet irányítását, a külső táj megkülönböztethetetlenné válik a belsőtől. Liának és a családjának nagyon nehéz kérdésekkel kell szembenéznie: hogyan lépjünk tovább olyan események után, amelyek átformáltak bennünket? Mit jelent az, hogy méltóságteljesen meghalni, ha egyszerűen még nem állsz készen arra, hogy elengedd mindazt, ami itt körülvesz? A Káprázatos testünk térképe bemutatja, milyen jellemfejlődés játszódik le az emberi élet végén. Szívbe markoló történet, a maga sötét módján mégis mulattató; Maddie Mortimer kötete szimfonikus utazás egy nő testén keresztül; egyszerre vad és lírai hangokon ünnepli a vágyat, a megbocsátást és a sötét késztetéseket, amelyek mindnyájunkban jelen vannak.


Maddie Mortimer: Káprázatos testünk térképe, Fordította Szűr-Szabó Katalin, 21. Század Kiadó, 2024

https://21.szazadkiado.hu

 

 

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sally Rooney: Hová lettél, szép világ

Sally Rooney: Hová lettél, szép világ Kevesen mondhatják el magukról, hogy mindössze harmincévesen világszerte ismert írók, de Sally Rooney egyike ezeknek a szerencséseknek. A Baráti beszélgetések és a Normális emberek című bestsellerek szerzője szeptemberben jelentkezik új regényével, a Hová lettél, szép világ gal, amely ezúttal is a milleniálok szerelmi életével, társadalmi- és egzisztenciális problémáival foglalkozik. Sally Rooney szó szerint berobbant az irodalmi életbe, nevét Donna Tartt és Zadie Smith mellett emlegették, de megkapta a Snapchat generáció Salingere címet is, ami amiatt is ironikus, hogy Sally Rooney konzekvensen elzárkózik a közösségi média használatától. Őt nem fogjuk megtalálni Instagramon, hogy belessünk a dolgozószobájába, a Twitterről is törölte magát néhány éve, ahogyan a TikTok pár perces videóiban sem fogjuk viszontlátni. Pedig igény lenne rá. Világhírt meghozó könyve, a Normális emberek szó szerint Instagram sztárrá lett, hála a külföldi bookstagrammerekn...

Ann Patchett: Tom Lake

  Amikor egy kötetre úgy záporoznak a díjak és az elismerő szavak, mint a kerti szellőben a cseresznyevirág szirma, egy dolgot tehet az ember: maga is elolvassa a könyvet, hogy megtudja, mi végre az őrült hajcihő. Ann Patchett könyvének esetében hamar rá kell jönnie, a nagy hajcihő valójában az élet leghatalmasabb dolgainak: a szerelem, az anyai szeretet és az élet apró szépségeinek ünneplésének szól. Hétköznapjaink leggyöngédebb pillanatainak felmagasztalása ez a kötet, azoknak a pillanatoknak, amelyekre csak ritkán csodálkozunk rá, ezért nagy szerencse, hogy Ann Patchett egy egész regénnyi ódát írt róluk. A szerelem, a házasság és a családi kapcsolódások keserédes szépségét az apró részletek tökéletes megfigyelése adja a szövegben. De még mielőtt épp elérzékenyülnék, a szerző mindig ránt egyet a rekeszizmainkon: a kötet humora ugyanis egyedülálló. A történet egy cseresznyéskertben játszódik, melyben idősödő farmer anyjához és apjához a vírus miatti lezárások miatt hazatér három l...

Marie Aubert: Felnőtt emberek (részlet)

Marie Aubert: Felnőtt emberek (részlet) Két héttel ezelőtt Göteborgban jártam, egyedül mentem, vonattal utaztam, szállodában aludtam, és reggel átsétáltam a néhány utcatömbnyire fekvő termékenységi klinikára. Úgy nézett ki, mint bármelyik kórház, csak szebb volt, és világosabb, nagy cserepekben jukkapálmák sorakoztak, a falakon pedig anyákat és csecsemőket, madarakat és tojásokat ábrázoló, megnyugtatónak szánt képek lógtak. Az orvost Ljungstedtnek hívták, a rendelője az utca túloldalán álló edzőteremre nézett, láttam a súlyokat emelgető és futópadokon gyalogló embereket. Az orvos svédül ejtette ki a nevemet, nem Idának, Eidának hangzott, az i hang valahonnan a torka mélyéről jött, közben a billentyűzetet pötyögtette, és rám se pillantott. Gyorsan elmagyarázta az eljárást, a menstruációs ciklus mely pontján kell elkezdeni a hormonkezelést, hogyan szívják le a petesejteket, ma csak a nőgyógyászati vizsgálatot végzi el, mondta, és vért vesznek a további vizsgálatokhoz. – Manapság roppa...