Timothy Snyder: A szabadságról
Ha van történész-filozófus, akinek valódi, első kézből való rálátása van a kelet-közép-európai diktatúrák működésére és megbukására, akkor az Timothy Snyder. A Yale Egyetem világhírű professzora jól tud franciául, németül, lengyelül és ukránul, olvas csehül, szlovákul, oroszul és belaruszul is, és élt is Európa elnyomottabb felén, vagyis alaposan rálát a régió totalitárius működési módozataira.
A szabadság nyomába először 2016-ban eredt, az amerikai elnökválasztás után, ekkor kezdte el megfogalmazni kritikáit a trumpista nihilizmussal kapcsolatban, és indult el részéről egy aktívabb rezonálás a társadalmi tektonikus mozgásokra. 2017-ben megjelent A zsarnokságról című műve az európai totalitárius rendszerek elemzésére törekszik. A 2019-ben megjelent, A szabadság felszámolása című könyvében az igazság elnyomásának vírusként való terjedéséről ír, melyet az oligarcha techcégek irányítanak.
A szabadságról című kötet ennek a kettőnek kísérő-kiegészítő könyve, mely többek között a szovjet kommunizmus összeomlását elemezve tanulmányozza, milyen veszélyek várnak a nyugati demokráciákra. Olyan nagy, elnyomottságban alkotó gondolkodók eszmei logikáját veszi górcső alá, mint Simone Weil vagy Václav Havel. Elmondja, miként lehet szembehelyezkedni a képernyőkultúra dehumanizáló hatásával, mely során a hatalom azt akarja, hogy a tested elpuhuljon a székedben. Leírja a valóban szabad társadalom öt tényezőjét, és indulatosan érvel a hírszabadság leigázása ellen. Sorait olvasva mintha a szabadság harangját hallanánk felcsendülni. Tény és való, hogy Snyder nemcsak pár éve kezdte el a szabadság vészharangjának megkongatását, hanem 10 évesen, amikor a Függetlenség Napján családja ohiói farmján megrázta a Szabadság Harangját. És ezt teszi azóta is átvitt értelemben, most is, amikor különösen nagy szükség van erre a tiszta és józan hangra.
(21. Század Kiadó)
Ha egy országot elfoglalnak, akkor nem szabad. De attól, hogy az emberek feljöhetnek az óvóhelyről, még nem biztos, hogy szabaddá válik. A szabadság nem pusztán a rossz hiánya, hanem éppenséggel a jó jelenléte. Maga a választás, hogy nem hódolunk be, hogy normálisan lehet élni, vannak vágyaink, reményeink, van jövőképünk. Az ember nem születik szabadnak. Szabadságunk az életünk kereteitől, mások tetteitől függ. De ha szabadon élsz, magad döntheted el, mit és mikor teszel kockára – írja ezt Snyder egy furcsa korszakban, melyben a szabadságot olyanok és olyan helyeken veszélyeztetik, akiktől és ahol nem számítottunk rá. Ez a könyv maga a szabadság. Talán ez tette az év egyik legnagyobb könyvsikerévé.
Timothy Snyder a jelenkori sötét idők legnagyobb formátumú értelmezője, a Yale történelemprofesszora. A zsarnokságról című műve #1 New York Times bestseller volt. Könyvei – Fekete föld, A szabadság felszámolása, Véres övezet – világszerte több mint negyven nyelven jelentek meg. 2025-ben feleségével az Egyesült Államokból Kanadába költözött.
Timothy Snyder: A szabadságról, 21. Század Kiadó, 2025